OGŁOSZENIA

ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY

przedszkole@spgorzna.pl

 Patron szkoły

 Sztandar

 O szkole

 Historia

 Statut 

 Program wych.

 System oceniania 

 Sukcesy 

 Osiągnięcia

 Wizytówki

Innowacje i dobre

praktyki

 

 Kadra 

 Wychowawcy 

 Samorząd

 Rada Rodziców   

 Aktualności

 Wycieczki 

 Sport 

 Kółka  

 Biblioteka

Zespół Turystyczny 

PASJONACI

 Muzeum

 

EKOLOGIA

 Forum Ekologiczne

 Kalejdoskop przyrody

 Akcje ekologiczne 

UCZNIOWIE

 Prace plast.  

 Teksty 

 Na wesoło

NAUCZYCIELE

 Scenariusze 

 Publikacje 

 

 Inne szkoły 

 Linki 


  
STRONA GŁÓWNA > WYCIECZKI SZKOLNE


WYCIECZKI

Rok szkolny 2013/2014

Wycieczki piesze, rowerowe i autokarowe nie są dla nas nowością. Wystarczy tylko wyjść za szkołę i już mamy przed oczyma przepiękną okolicę z rezerwatem przyrody "Uroczysko Jary".
Na rowerach możemy odwiedzić wiele ciekawych przyrodniczo
i historycznie miejsc, jednak zdarzają się nam i dalsze wycieczki, które odbywamy autokarem lub pociągiem.

 

 

 

1 czerwca 2014r. uczniowie klas I-III wyruszyli do Piły na spotkanie z Guliwerem. Spektakl teatralny bardzo podobał się uczniom, przeniosły się wraz z bohaterem do krainy Liliputów
 i Wielkoludów. Dzieci otrzymały słodką niespodziankę od pracowników Pilskiego Domu Kultury z okazji Dnia Dziecka.
W miłym i radosnym nastroju dzieci wróciły do domu.

 

GALERIA

 

 

 

 

GALERIA

Wrześniowe Misterium

Jesienią w polskich lasach ma miejsce jeden z piękniejszych spektakli przyrody. Jest nim rykowisko jeleni szlachetnych czyli okres godowy.

W piątek 20 września2013r chętni uczniowie klasy II i V Szkoły Podstawowej w Górznej udali się na nietypowy wyjazd do lasu na rykowisko w celu nadsłuchiwania ryków jeleni. Zebrało się 11 dzieci .Nad całością wyjazdu czuwali leśnicy i myśliwi z Kola Łowieckiego „Kuropatwa” w Złotowie. Po powitaniu wsiedliśmy do samochodów i udaliśmy się do lasu w okolice wsi Grudna nad rzekę Gwdę. Zaczynał się zmierzch. Po przybyciu na miejsce myśliwi opowiedzieli nam  o celu naszej wyprawy oraz jak mamy się zachowywać. W napięciu czekaliśmy na jakiekolwiek sygnały z lasu. Zaczynało się robić zimno. Rozpalono ognisko. Około  godz.20.00 usłyszeliśmy pierwsze ryki jeleni, które zaczynały się nasilać i przybliżać. Słychać było wyraźnie glosy porykujących osobników, które udawało nam się rozpoznawać po barwie wydawanych ryków. Młode byki szukające łań odzywały się bardzo często, wydając przeciągłe głosy tęsknoty mające zwabić łanie .Ryki byków jeleni starszych były krótkie i zawierały w sobie odgłosy odstraszania rywali oraz triumfu po zdobyciu łań .Dochodzi niejednokrotnie do starć ,walk między bykami o panowanie nad chmarą łań.

Podczas wieczornego nasłuchiwania ryków jeleni byliśmy świadkami jak jeden z osobników zapuścił się w bezpośrednie sąsiedztwo naszego obozowiska. Ryczał w odległości około 200metrów od nas. Na zakończenie wieczornego wrześniowego wypadu leśnicy  wraz z myśliwymi opowiedzieli przy ognisku o obyczajach zwierząt. Zwierzyna jest integralną częścią lasu, w lesie  to zwierzyna jest gospodarzem, a my jesteśmy gośćmi.

Przy gasnącym ognisku wysłuchaliśmy sygnałów myśliwskich granych na sygnałówce przez młodego adepta sztuki myśliwskiej. W graniu tym zawarta była historia łowów od zbiórki, odprawy myśliwych, po oddanie honoru zwierzynie upolowanej ułożonej w pokot na zakończenie polowania.

Ciekawostką dla nas było to, że w polowaniach na jelenie  uczestniczą tylko doświadczeni myśliwi, potrafiący odróżnić i wyselekcjonować osobniki do pozyskania. W myśliwskim języku nie zabija się zwierząt, zwierzęta się pozyskuje. Pozyskanie zwierzyny uwzględnia potrzeby społeczeństwa oraz zasady  hodowli zwierząt. Dowiedzieliśmy się również, że dziczyzna z polskich lasów jest bardzo zdrowa i smaczna.

Spotkanie z leśnikami i myśliwymi było dla nas czymś nowym, gdyż tyle lat mieszkamy w sąsiedztwie, ale pierwszy raz mieliśmy tak bezpośredni kontakt z knieją. Dziękujemy Wam bardzo za to.

Z myśliwskim pozdrowieniem

Darz Bór

 

 

 

Wycieczka do Nadleśnictwa

 

Bezpośredni kontakt z naturą może rozbudzić wrażliwość młodego  człowieka  na jej piękno i  pomóc w kształtowaniu właściwej postawy wobec przyrody.

Wychodząc na przeciw, tym celom uczniowie klasy II udali  się do Nadleśnictwa w Złotowie, żeby  uczestniczyć w zajęciach przyrodniczo-myśliwskich w ośrodku edukacyjnym.

Dzięki tym zajęciom rozszerzyli swoje wiadomości o lesie i  ich mieszkańcach . Mięli możliwość zobaczenia dużej  ilości  zwierząt, które są w ośrodku edukacyjnym. Największym  zainteresowaniem cieszyli  się wypchane okazy ptaków i zwierząt leśnych, trofea myśliwskie takie jak: rosochy łosia, wieniec jelenia, łopata daniela, parostki  sarny, skóry  lisów, wilka, jenota i żubra.

Ostatnim punktem naszej wycieczki był spacer po  parku. Podczas spaceru uczniowie utrwalali wiadomości i  umiejętności o lesie i jego  mieszkańcach.

 

GALERIA

 

 

Wycieczka do Canpolu

Wrzesień w tym roku nie rozpieszczał nas piękną pogodą. Z niecierpliwością wyczekiwaliśmy pięknych słonecznych dni, a to wszystko po to, by wybrać się na zaplanowaną wycieczkę do mini zoo do Canpolu koło Człuchowa. 1 października przywitał nas piękną słoneczną pogodą w sam raz na spacer po zoo. Uczniowie klas l – IV wraz ze swoimi wychowawczyniami, wyjechali do Canpolu.

 Spacerując po mini zoo można było oglądać zebry, lamy, wielbłądy, lwy, strusie, daniele i wiele innych zwierząt. Dzieciom wiele radości  dostarczyło karmienie kóz, które biegały,   przepędzały  się w oczekiwaniu  na pożywienie. Ale najweselej było na placu  zabaw, gdzie piskom i  krzykom z emocji  nie było końca. Zmęczeni i  pełni wrażeń szczęśliwie wróciliśmy  do  Górznej.

 

GALERIA 1

 

GALERIA 2

 

 

 

 

ARCHIWUM

 

Rok szkolny 2009/2010

Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2011/2012

Rok szkolny 2012/2013

 Szkoła Podstawowa
w Górznej

"Szkołą z Klasą"

 

Szkoła Podstawowa
im. Tony'ego Halika
w Górznej
FINALISTA OGÓLNOPOLSKIEGO

KONKURSU

INNOWACYJNA SZKOŁA 2012


GAZETKA SZKOLNA
"Górzniak"

I miejsce w ogólnopolskim konkursie "Pałuckie Pióro 2004"


WARTO ZOBACZYĆ!!!

Archiwum fotografii


Archiwum zakładek

 Drużyna ZHP

 Szkoła z klasą

 *GAZETKA*  

 Wydarzenia

 Fotografie  Copyright © 2005 by Versinon. Wszystkie prawa zastrzeżone.