STRONA GŁÓWNA > AKTUALNOŚCI


ROK SZKOLNY 2011/2012

Rozpoczął się nowy rok szkolny 2011/2012. Życzymy wszystkim uczniom naszej szkoły dobrych wyników nauczania i wielu radości płynących ze wspólnej nauki szkolnej, zaś kadrze pedagogicznej satysfakcji zawodowej i wielu osobistych sukcesów.

 

 

Dyrektor Szkoły Krystyna Zarębska uroczyście powitała wszystkich uczniów oraz gości.

 

 

 

Pierwszaki  uważnie słuchały, dla nich to wielki dzień.

 

 

 

 

Uroczystość odbyła się w obecności sztandaru szkoły, wszyscy zachowywali powagę.

 

 

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

30 września przy pięknej , słonecznej pogodzie na placu przy świetlicy wiejskiej w Górznej odbyło się Święto pieczonego ziemniaka. Uczestnikami pikniku byli mieszkańcy Górznej i Nowin , jak zawsze  nie zabrakło Pani sołtys wsi Górznej Joanny Śpiewak.

 

Podczas  święta ziemniaka odbyło się wiele ciekawych zabaw , konkurencji sportowych oraz konkursów zarówno dla dzieci jak i ich rodziców. Pierwsza konkurencja jak na w/w imprezę przystało , to wykopki. Dzieci oraz ich rodzice szukali ziemniaków zakopanych, schowanych na terenie przy świetlicy wiejskiej.

 

 

Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs pt.  Ziemniaczany Cudaczek. Każdy mógł wykonać cudaczka z ziemniaków i darów jesieni. Liczyła się wyobraźnia,  pomysłowość  a przede wszystkim dobra zabawa. 

 

 

 

 

Dzieci wykazały się bardzo dobrą znajomością potraw z ziemniaków, a dorośli rywalizowali w obieraniu ziemniaków na najdłuższa obierkę. 

 

 

 

Były zabawy z chustą Klanza na wesoło, które jak zawsze  cieszyły się sporym zainteresowaniem. Każdy mógł spróbować swoich sił w rzutach ziemniakiem do celu.

 

 

 

Przy trzaskającym ognisku i dobrych humorach wszyscy  miło spędzili piątkowe popołudnie. Zajadali się pieczonymi ziemniakami i pysznymi frytkami. Wiadomo, wszystko z ziemniaków! Jednak co dobre szybko się kończy, ale jak mówią organizatorzy imprezy nauczycielki ze Szkoły Podstawowej im. Tony'ego Halika w Górznej Już dzisiaj zapraszamy na kolejne święto pieczonego ziemniaka za rok.

Renata Ekman

BARBÓRKA

 

Klasa trzecia przygotowała miłą niespodziankę swojej wychowawczyni Barbarze Dudzik w dniu jej imienin.

Do życzeń dołączyli się też harcerze z drużyny "Żywioły", przygotowując piękną kartkę (zobacz).

 

 

 

GALERIA

 

 

 

MIKOŁAJKI NA BASENIE

 

 

GALERIA

 

 

JASEŁKA

 

 

 

GALERIA

 

 

Gość z Niemiec

W dniach 9.-11. stycznia 2012 r. już po raz trzeci mieliśmy okazję gościć pana Ericha Kraemera. Z radością i entuzjazmem przywitaliśmy mieszkańca Niemiec z okolic Frankfurtu. Większość uczniów pamiętała pana z poprzednich lat, również pan Kraemer zauważył kto i w jakim stopniu podniósł swoje umiejętności językowe. Zajęcia jak zawsze były bardzo urozmaicone. Uczniowie pierwszej klasy wypytywali gościa o każdą możliwą rzecz i jej odpowiednik w j. niemieckim. Wciąż dało się słyszeć pytanie: „Was ist das?”, a pan Kraemer cierpliwie odpowiadał. Drugiego dnia to uczniowie pierwszej klasy popisywali się swoją wiedzą przed gościem (która szczerze go zadziwiła). Drugoklasiści przywitali pana Ericha przy taktach ulubionej piosenki (w j. niemieckim), do której zatańczyli. Pan z Niemiec zapoznał także drugoklasistów z niemieckimi nazwami, odpowiednikami różnych owoców i warzyw. Dzieci z klasy 3 natomiast poznawali nazwy środków lokomocji w j. niemieckim, tworząc specjalne karty do gry.  Czwartoklasiści w podziękowaniu za przybycie przygotowali portret gościa, który przybliżył im nazwy przyborów szkolnych, za pomocą których przygotowali portret. Uczniowie piątej klasy przygotowywali się z panem Kraemerem do zbliżającej się pracy klasowej. (Z czasem okazało się, że większość uczniów dobrze wykorzystała te lekcje). Uczniowie klasy szóstej, mimo, że na głodomorów nie wyglądają, wszystkie godziny spędzili na rozmowie o jedzeniu w j. niemieckim. Bardzo podobały nam się każde zajęcia i przerwy. Mamy nadzieję, że pan Erich Kraemer będzie naszym częstym gościem.

Szymborska na Walentynki

W zimowe walentynkowe popołudnie  harcerze z 11 drużyny zaprosili miłośników poezji na spotkanie z twórczością Wisławy Szymborskiej. Uczczono śmierć noblistki recytując jej miłosne wiersze. Przerywnikiem były piękne polskie piosenki o tematyce miłosnej. Nielicznie zgromadzonych gości przywitała druhna Iwona Kowalska. Spotkanie odbyło się w miłej, romantyczniej atmosferze przy świecach, herbatce i słodkim poczęstunku. Na koniec harcerze zaprosili wszystkich zebranych do kręgu, w którym przekazano iskrę przyjaźni. W zadumie i refleksji rozeszliśmy się do domów.

 

 

 

GALERIA

 

11 Drużyna Harcerska „Żywioły”

Harcerska Integracja w Górznej

„Harcerstwo- dla wielu to nadal obciach i przeprowadzanie babci przez ulice. Jednak  to niesamowita przygoda i najwspanialsi przyjaciele.”- Taki cytat świetnie obrazuje to jak postrzegane jest harcerstwo przez niewtajemniczonych, a jakie jest naprawdę. Z pewnością potwierdzą to harcerze oraz uczniowie szkoły ze Złotowa i Górznej, którzy 17 i 18 lutego spędzili ferie w Szkole Podstawowej im. T. Halika w Górznej. Grono Pedagogiczne z otwartymi ramionami ugościło przybyłych uczestników dwudniowej akcji pt. Nocka w szkole.

Po zakwaterowaniu na dzieci czekało wiele niespodzianek. Poczynając od apelu, pierwszego dnia stanęliśmy przed wieloma ciekawymi, często zaskakującymi zadaniami. Blisko czterdziestu uczestników  z dwóch szkół podzielono na patrole, w których do końca drugiego dnia wykonywali razem zadania. To sprzyja integracji i poznawaniu się nawzajem. W takich też patrolach rozpoczęli pierwsze wyzwanie postawione im tego dnia. Mistrzostwa hokeja chińskiego! To były emocje! Wszyscy mieli okazję się wykrzyczeć, wybiegać. Dowiedzieliśmy się, który z patroli czuje się w swoim żywiole. A kiedy emocje zdążyły opaść i wszyscy napełnili żołądki kolacją, zostaliśmy zaproszeni do prywatnego muzeum pana Tadeusza Grzesiaka, znajdującego się w podziemiach szkoły. Chyba każdy znalazł coś w tym małym-wielkim skarbcu kultury i historii. Nie brakowało tam niczego, dosłownie niczego… były i hełmy wojskowe, i narzędzia praludzi, a nawet gofrownice używane 100 lat temu, czy amunicja do karabinu maszynowego. Szczególną uwagę przyciągały przedmioty pozornie bezużyteczne, a jednocześnie tak przemyślanie zbudowane, że dopiero po chwili człowiek łapał się za głowę i mówił sam do siebie: „no tak!”.

Jednak wieczór długi, a to nie koniec atrakcji pierwszego dnia. Na uczniów czekało jeszcze spotkanie z myśliwym – panem Zbigniewem Dudzikiem oraz leśniczym – panem Markiem Landowskim i jego synem. Zadziwiające, jak dużo człowiek może wiedzieć o otaczającej go przyrodzie, a jak wiele jeszcze nie wie. Dzieci poznały wiele interesujących tajemnic, jakie zwierzęta bardzo dobrze ukrywają w głębinach swoich nor i w swoich śladach pozostawionych w lesie. Oprócz tego, syn pana Landowskiego dał brawurowy popis na rogu, co, jak niektórzy sami doświadczyli, nie było wcale takie proste.

Wszystkie wyżej wymienione osoby, a także pan detektyw Bogusław Stawinoga, pani wice-dyrektor Szkoły Podstawowej w Górznej Barbara Dudzik oraz członkowie Hufca Złotów, zostali zaproszeni na wieczorne śpiewogranie. Podczas świeczkowiska kadra instruktorska hufca ZHP Złotów pokazała co ich interesuje, jak się bawią. Kilka osób zaskoczyło wszystkich swoim talentem wokalnym, a do harcerskich pląsów namówiliśmy nawet zaproszonych gości!

Kiedy świeczkowiska dobiegł kres, uczestnicy pomyśleli, że czas iść już pewnie spać i znowu zostali zaskoczeni. Czekał ich jeszcze wspólny seans filmowy. Moc wrażeń jak na jeden dzień sięgała już zenitu, jednak kadra instruktorska hufca i nauczyciele z Górznej zaplanowali jeszcze jedną niespodziankę. Nocą, dzieci w patrolach musiały zmierzyć się z zagadką, która kryła się za testamentem właściciela strasznego domu. Taka gra nocna nie jest łatwe, jednak, wspólnie łącząc siły i opanowując strach, uczniowie podołali zadaniu. Zmęczeni, ale uśmiechnięci oddali się błogiemu snu.

Następny dzień, tak jak koniec pierwszego, zaczął się w klimatach kryminalnych. Dzieci spotkały się z panem Stawinogą i rozmawiali o pracy detektywa. Oprócz tego miały możliwość rozwinąć się artystycznie tworząc własne Mupety, z którymi mogliby nagrać własną bajkę.

Potem przyszedł czas na najważniejszą część drugiego dnia. Przed uczestnikami stanęły zadania- biegi terenowe. Pierwszy, nadal w klimatach detektywistycznych, doprowadził ich do przepysznego obiadu w Górzniańskiej agroturystyce, zaś drugi podsumowywał zdobytą podczas tych dwóch dni wiedzę jak i wiadomości, które uczniowie zdobyli w swoich szkołach.

Wszyscy żegnaliśmy się ze sobą ze smutkiem na twarzach, bo to niestety już koniec tak wspaniałych dwóch dni. Miejmy nadzieję, ze druhna Iwona i nauczyciele z Górznej ponownie nas zaproszą. Pełni nowej wiedzy, nowych wspomnień, nowych doświadczeń wrócili do domów.

dh Michał Ruta

GALERIA

II FESTIWAL PIOSENKI HARCERSKIEJ I TURYSTYCZNEJ

15-go marca w Górznej zabrzmiała harcerska pieśń. Już po raz drugi, za sprawą druhny Iwony Kowalskiej i 11 Drużyny Harcerskiej zorganizowano Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej. Jak obiecywała pani Dyrektor Krystyna Zarębska w zeszłym roku, akcje wpisano na stale w kalendarz życia szkoły. Dwuosobowe jury w składzie: Agnieszka i Jakub Słubik, wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach. Pośród solistów najlepszy okazał się Szymon Stefaniak ze Szkoły Podstawowej w Śmiardowie Złotowskim przygotowany przez panią Aldonę Chamarczuk. Jedyny męski śpiewający przedstawiciel na festiwalu pokonał Magdalenę Nowak (SP w Sławianowie, op. A. Witecka), Emilię Usyk (POPPP w Złotowie, op. A. Chamarczuk) oraz Agatę Grzywną (SP w Górznej, op. P. Szałer).  Najlepszy zespół nosił nazwę „DOMOSOLKI” i przyjechał do nas ze Sławianowa. Dziewczynki przygotowała do występu z choreografią pani E. Guhs-Mączką. Tuż za nimi znalazły się Maja Albin i Klaudia Adler oraz Monika Taras i Martyna Kędzia ze szkoły w Górznej (pod op. P. Szałera). Warto dodać, iż festiwal został urozmaicony o występ Kingi Grzywnej, 4-latki z Górznej, która  już poza konkursem zaprezentowała swoją ulubioną piosenkę, czym zauroczyła publiczność. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie życząc dalszych sukcesów. Pragniemy złożyć także podziękowania sponsorom festiwalu: Państwu Zuzannie i Przemysławowi Szałer oraz Komendzie Hufca ZHP Złotów, jak również pomocnym dłoniom A. Grzelachowskiego, M. Jaszczyk, R. Ekman, K. Ziacha i wszystkim niewymienionym zaangażowanym w powodzenie festiwalu. „Może kiedyś tu za rok wszyscy się spotkamy”?

                                   11 DH „Żywioły” z Górznej

 

GALERIA


 

POWRÓT

 Szkoła Podstawowa
w Górznej
"Szkołą z Klasą"

Copyright © 2005 by Versinon. Wszystkie prawa zastrzeżone.