STRONA GŁÓWNA > X FORUM EKOLOGICZNE

10 FORUM
EKOLOGICZNE
-SIĘGAJ GWIAZD
 
 
 
Gwiazdy i folklor

19 – 20 września 2010 r.

Zaproszeni goście - prelegenci:

prof. Lech Mankiewicz z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN z Warszawy;

Magdalena Cysewska i Michał Hajduczenia – muzycy zespołu „Russskaja Dusza” z Torunia;

Ola i Witek Gospodarczykowie – członkowie Klubu Astronomicznego Almukantarat z Poznania;

Prof. Jowita Kęcińska–Kaczmarek z Zespołem „Krajniacy” z Buczka Wielkiego”;

ks. dr Zygmunt Czaja z Koszalina

Elżbieta Stasiukiewicz-Jaśniewska – nauczycielka z Torunia;

Tadeusz Grzesiak – pasjonat z Górznej.

 

Tegoroczne spotkania zaczęły się występem w naszym górzniańskim kościele. Po mszy świętej niedzielnej ksiądz proboszcz Stanisław Łącki oddał głos młodym muzykom – Magdalenie Cysewskiej i Michałowi Hajduczenia, którzy za pomocą urokliwego dźwięku, skrzypiec i akordeonu, zaczarowali słuchaczy. Zespół „Russkaja Dusza” wprowadził nas w świat ballady, romansu i pieśni rosyjskiej i pozostawił niezatarte wrażenia. Muzyka czyniła cuda... Po koncercie w kościele przeszliśmy wszyscy do budynku szkoły, gdzie prof. Lech Mankiewicz zaprosił uczniów, nauczycieli, rodziców i zainteresowanych mieszkańców okolicy na wykład, w którym udowodnił, że ... „fizyka jest lepsza niż czary”.

 Zajęcia popołudniowe z udziałem tych samych muzyków i prelegenta przeznaczone były dla mieszkańców Złotowa i odbyły się w niespotykanej scenerii – w  Magazynie Cafe. Zespół zebrał wiele oklasków i zagrał wiele bisów. Prof. Lech Mankiewicz poprowadził wykład pt.: „Tak blisko do gwiazd”. Późnym wieczorem na „Nocny spacer po niebie” – obserwacje nieboskłonu – do Górznej w okolice Zajazdu „Ranczo” państwa Łazińskich zaprosili chętnych  Elżbieta Stasiukiewicz–Jaśniewska  i Tadeusz Grzesiak.

 W poniedziałek od rana w szkole w Górznej do pracy przystąpili młodzi astronomowie – Ola i Witek Gospodarczykowie prowadząc warsztaty z przedszkolakami i uczniami. W sposób barwny i ciekawy przybliżali im tajemnice kosmosu. Równolegle, na zajęciach z  przedszkolakami, ks. dr Zygmunt Czaja zastanawiał się... „dlaczego Pan Bóg stworzył gwiazdy”. Od  południa, poza naszymi uczniami, szkoła wypełniła się zaproszonymi gośćmi. Wśród nich byli  okoliczni włodarze, dyrektorzy szkół, dziennikarze lokalnych gazet i prelegenci  poprzednich imprez z lat 2000 – 2009. Zrobiło się niebiesko od barw Krajny, bo gwoździem programu był Zespół Krajniacy z Buczka Wielkiego. Wszyscy wysłuchali opowieści o języku pani profesor Jowity Kęcińskiej–Kaczmarek, która przedstawiła słuchaczom „Gwiazdy w gwarze krajeńskiej”. Zespół uświetnił wykład pieśniami naszego regionu. Na koniec ks. dr Zygmunt Czaja opowiedział słuchaczom o „Gwiazdach w Piśmie Świętym”.

Wśród zaproszonych gości byli prelegenci z  poprzednich edycji Forum Ekologicznego w Górznej, którzy w tym roku na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Złotowie oraz kilku szkół - Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Adama Mickiewicza w Złotowie, Szkoły Podstawowej im. Marii Kilar w Kleszczynie i Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radawnicy poprowadzili tam zajęcia.

Odbyły się spotkania z:

- nauczycielką fizyki z Poznania – Mają Rut–Marcinkowską „Fizyka to bajka” – w SP Złotów;

- panem Jerzym Omelczukiem – artystą malującym ustami ze Stowarzyszenia VDMFK z siedzibą Vaduz w stolicy Księstwa Lichtenstein – w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Złotowie

- polarnikiem – doktorem Pawłem Loro – wykładowcą UW-M w Olsztynie „ Pod Południowym Niebem” – w SP Radawnica i SP Kleszczyna.

 

Zespół „Russkaja Dusza” wprowadził nas w świat ballady, romansu i pieśni rosyjskiej.

 

Prof. Lech Mankiewicz zaprosił wszystkich zainteresowanych mieszkańców okolicy na wykład, w którym udowodnił, że ... „fizyka jest lepsza niż czary”.

 

Młodzi astronomowie – Ola i Witek Gospodarczykowie prowadzili warsztaty z przedszkolakami i uczniami. W sposób barwny i ciekawy przybliżali im tajemnice kosmosu.

 

Pani profesor Jowita Kęcińska–Kaczmarek, przedstawiła słuchaczom „Gwiazdy w gwarze krajeńskiej”.

Zespół Krajniacy uświetnił spotkanie pieśniami naszego regionu.

 

ks. dr Zygmunt Czaja zastanawiał się... „dlaczego Pan Bóg stworzył gwiazdy”

 



 




Szkoła Podstawowa
w Górznej
"Szkołą z Klasą"










 

Copyright © 2005 by Versinon. Wszystkie prawa zastrzeżone.